Zápas

Historie zápasu na Hané

Bývalá Sparta Prostějov z roku 1924

Bývalý Ctibor Prostějov z roku 1924
(zleva trenér Sedlák, Pištělka, Haltmar,
Hrbáček, Penízek, Weis a Hyža)

Zápas u nás zaznamenal obrovský rozmach již na počátku 20. století a těšil se velké popularitě. Jestliže si ji uchovává dodnes, pak má na tom zásluhu i Gustav FRIŠTENSKÝ. Bylo to v roce 1902, kdy přijel jako řeznický tovaryš poprvé do Prahy, aby se zúčastnil amatérského mistrovství. K nemalému překvapení porážel všechny soupeře. Své kvality mohl předvést o rok později i v holandském Rotterdamu, kde získal titul mistra Evropy. I když později přestoupil k profesionálům, jeho jméno a úspěchy budou provždy zapsány zlatým písmem v historii československého sportu. Zápasit přestal teprve ve svých 65 letech.
Bývalá Jiskra OP Prost?jovZ arénové profesionální těžké atletiky - zápasu řeckořímského - byla v roce 1931 vytvořena Moravskoslezská župa těžkoatletická, jejímž prvním předsedou byl přerovský sportovní pracovník Jaroslav Ludvík. Aby se zjednodušila mistrovská soutěž, byly na Moravěvytvořeny tři okrsky, Ostravský, Brněnský a Hanácký. Vítězové se utkali o titul mistra Moravskoslezské země a v Praze se každoročně bojovalo o mistra Československa. Nejvíce titulů mistra Moravskoslezské země získal SK Prostějov, Ctibor Prostějov ( který se spojil se Spartou Prostějov ) a SK Rolný Prostějov, který vedl olympionik Ferdinand Hýžďa , a po posílení Dvořákem a Kotrbatým bojoval každoročně s ČAK Vinohrady o prvenství v Čechách a na Moravě. V dobách největší slávy tvořili celek borci Mazal, Hýžďa, Šlechta, Huňka, Dufka, Fiala, Musil, Dvořák, Kotrbatý a náčelníkem byl také aktivní borec a později mezinárodní rozhodčí Antonín Podborský. Vedení však pamatovalo na mládež. Špičkový kolektiv tak doplnil Krupička a Šín, pozdější mistři sportu. Spolu s Řehulkou po skončení aktivní činnosti se stali rozhodčími mezinárodního významu. Titul mistra ČSR získali v pérové váze Kotrbatý a ve welterové Dvořák, v roce 1943 velmi překvapil na mistrovství Moravy Mazal, Huňka a Dufka, na mistrovství Čech a Moravy se pak umístili na 2. a 3. místě.

V 50. letech nastupují borci jako Krupička, Řehulka, Šín, Hájek a Elhota, jako trenér nastupuje Podborský . 60. léta reprezentuje Schuster, Kukla, Vysloužil , Suchomel, Kolba, Krésa, Menšík, následujíce svěřenci Antonína Šína, Kašuba, Šípek, Hejčík, Buchman, Tuša, Novotný, Petržela, Krejčí, Přikryl, Hanák, Koleček, Fojtík, Zápařka, Buriánek, Grmela.
Po útlumu zápasu nastupuje trenér Kolba. V roce 1974 získává mužstvo titul Mistra ČSR, toto mužstvo reprezentovali Nesvadbík, Benda, Hejčík V., Pilar, Mezuliánek, Porteš, Hrubý, Zábojník, Navrátil a stabilní kádr, který zůstal. V roce 1977 se trenérem stává Hejčík Jindřich opora mužstva v I. lize ČSSR. V roce 1984 Snášel, Kolmaš, Strakoš, Karger, Dostál, Přichystal, Szilva, Doležel, Ptáčník, Holemý, Smékal vybojovali další titul Mistra ČSR.

Mistr ?SR dru?stev na rok 1984 - dru?stvo TJ OP Prost?jovSoučasný zápas opustil OP Prostějov a startuje mládežnickou soutěž za Sokol I. V slušných podmínkách mohou růst další borci, kteří mohou reprezentovat město Prostějov a navázat na bohatou tradici tohoto mužného sportu. Juniorské tituly získali : Mačák a Otípka. O nejvyšší stupně se na přeborech mládeže zasluhují bratři Hanákové, zvláště Michal, který trénuje a studuje v Praze, si zkusil své síly na světovém šampionátu, přejme chlapcům, ať svých výkonů dosáhnou i v seniorské soutěži. Vedle bratří Hanáků rostou další závodníci jako Strážický , Lánský, Saidle a Otipka. Dále se uvažuje rozšíření kádru o nového člena z Vítkovic Fojtíka. Všichni jsou zkušení, o čemž svědčí start na memoriálu Frištenského.

Svaz zápasu České republiky - odkaz mimo WEB města

   

 

Dokument vložil: Ilona Božková, dokument schválil: Jana Gáborová
založeno: 23.07.2009 10:21:37 , naposledy aktualizováno: 23.07.2009 10:24
Kontakt na správce webu:
Středa 25.11.2015 13:11